Ceļojumam kopumā ir pozitīva ietekme, bet domāju, ka ikviens vecāks piekritīs, ka samazināt nejēdzīgi lielo rotaļlietu daudzumu ir diezgan vilinoša doma, lai nākamajos svētkos uzdāvinātu bērnam ceļojumu nevis kārtējo rotaļlietu. Un ja vēl “ceļojuma dāvanā” iesaista vecvecākus, krustmātes un citus radus, tad jau var sanāk arī ceļojums uz kādām tālākām vietām. Pieļauju, ka ideja uzdāvināt bērnam ceļojumu varētu būt kā atvieglojums radu saimei, kas atkal jau drudžaini domā par kādu vēl nebijušu un interesantu rotaļlietu, ko uzdāvināt burvīgajam mazulim.
Pētījumos ir konstatēts, ka ģimenes ceļojumu laikā bērniem tiek aktivizētas smadzeņu sistēmas, kas esot mājās var arī nebūt tik viegli “izvingrināmas”. Tās ir “rotaļas” sistēma un “izzināšanas” sistēma. Saskaņā ar pētījumos konstatēto, bērnu smadzeņu “rotaļas sistēma” aktivizējas ikreiz, kad bērna pēdiņas iegrimst pludmales smiltīs, plunčājas siltajos ūdeņos vai dodas izbraucienā ar divriteni. Savukārt “izziņas sistēma” aktivizējas, kad dodaties iepazīt mežu, pludmali vai vietējo pilsētiņu. Varbūt var ieplānot kopīgas Lieldienu brīvdienas Korsikā vai Francijas Dienvidos Tulūzā vai kopīgi iepazīt Maljorkas salu.
Vingrinot bērnu smadzeņu “rotaļu” un “izziņas” sistēmu tiek veicināta smadzeņu frontālās daivas attīstība. Šī smadzeņu daļa ir atbildīga par kognitīvajām funkcijām, problēmu risināšanu, emocionālo izpausmi, atmiņu, valodu un vērtējumu. Un jo vairāk šīs sistēmas lieto, jo spēcīgākas tās kļūst.
Esot kopīgā ceļojumā ar bērnu, viņam ir iespēja iepazīt jaunas vietas, līdz ar to tiek aktivēta “izziņas” sistēma. Ģimenei esot projām no ikdienas rūpēm un rutīnas, ir lielākā iespēja kopīgām rotaļām. Izmanto iespēju arī skolēnu brīvdienās doties kopīgā ceļojumā.
Labsajūta un laime
Ģimenes atvaļinājums ne tikai attīsta bērna smadzenes, aktīvāk izmantojot “rotaļas” un “izziņas” sistēmas, bet arī veicina bērna kopējo labsajūtu un laimes sajūtu. Smadzenēs aktivizējot augstāk minētās sistēmas, izdalās tādi ķīmiskie elementi kā dopamīns, oksitocīns, opioīds. Šie neiroķimiskie elementi atbalsts tuvības un savstarpējo attiecību sajūtas, kā arī mazina stresu un liek justies apmierinātiem.
2017. gadā veiktā pētījumā ir konstatēts, ka cilvēks jūtas mīlēts, ja ir kopā pavadīts laiks. Pētījums, kas publicēts The Journal of Social and Personal Relationships apkopoja 495 interviju rezultātus, kurās aptaujāja vīriešus un sievietes vecumā no 18 līdz 93 gadiem un katrs no 60 jautājumiem sākās ar “visvairāk cilvēks jūtas mīlēts, ja…”. Iegūtie pētījuma rezultāti apliecināja, ka cilvēks jūtas mīlēts, ja ir bijusi saskarsme ar citu cilvēku – saņemts laipns vārds, bērna apskāviens, līdzjūtība, tās ir lietas, kas cilvēkam liek justies mīlētam. Tieši ģimenes atvaļinājumā ir iespēja veltīt laiku savstarpējām attiecībām un uzmanības izrādīšanai, jo esot atvaļinājumā nav nepieciešams veltīt laiku ikdienas rūpēm un raizēm.
Tātad nākamajos svētkos vai dzimšanas dienā padomājam par iespēju uzdāvināt bērnam kopīgu ģimenes atvaļinājumu nevis kārtējo rotaļlietu. Veidosim mūsu bērnu fantastiskās atmiņas, jo rotaļlietas agri vai vēlu zaudēs savu nozīmi, bet ceļojumu atmiņas kļūs arvien spilgtākas un nozīmīgākas!
Un skolēnu pavasara brīvlaiks jau tepat vien ir – izmanto iespēju, dodies ģimenes brīvdienās uz Kipru !
Izmantota informācija no healthy-holistic-living.com